Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Sosyal medya, mobil uygulamalar, arama motorları ve web siteleri gibi elektronik ortamlarda hizmet ve ürünlerin tanıtıldığı dijital platform hizmetlerine dijital pazarlama denir. Etkin bir pazarlama yöntemi olan dijital pazarlamanın sağladığı birçok farklı avantaj bulunmaktadır. 

Pazarlamanın temel unsuru hedef kitledir. Hedef kitle etrafında şekillenen pazarlamanın dijital ortama aktarılması ve tüm işlemlerin dijital ortamda yürütülmesi, günümüz teknoloji dünyasının geldiği son noktadır. Oracle’ın araştırmalarında da tüm pazarlama yöntemleri dahilinde müşterilerle her dijital kanalla ve her elektronik cihazla etkileşim kurmanın oldukça önemli olduğu vurgulanmaktadır. 

Dijital Pazarlamanın Özellikleri

Dijital pazarlama çalışmaları, işletmelerin kar elde etmeleri sağlayan elektronik faaliyetler bütünüdür. Bu faaliyetlerin özellikleri arasında yer alan maddeler:

 1. 7/24 olarak pazarlama yapma imkanı bulunmaktadır,
 2. Maliyetleri düşüktür,
 3. Global çapta pazarlama çalışmaları yürütülebilmektedir,
 4. Şirket ve ürün/hizmet performanslarının analizleri yapılır,
 5. Hedef kitleyle olan etkileşim son derece hızlı ve kolaydır,
 6. Pazarlama çalışmalarının geri bildirimleri satış hacminin dengesine göre ölçülebilir. 

Dijital Pazarlama Kanalları

E-posta, kısa mesajlar, video ve sosyal medya gibi araçlar yardımıyla dijital pazarlama etkinlikleri yapılabilmektedir. Bu dijital pazarlama kanallarına değinecek olursak;

 • E-posta ile Dijital Pazarlama

Teknolojinin yaygınlaşmasından itibaren en çok kullanılan pazarlama kanalı e-posta ile pazarlamadır. Hem B2B (Business to Business) hem de B2C (Business to Consumer) pazarlamalarında kullanılan e-posta kanalıyla ürün ya da hizmetlerle alakalı reklamlar, kampanyalar, yenilikler ve kişiye özel teklifler gibi pek çok bilgi aktarılmaktadır. İlgi çekici başlıklar, net içerik metinleri ve ürün ya da hizmetlere yönlendirmelerle birlikte, mevcut müşterilerin yanı sıra ulaşmak istenilen potansiyel müşterilere de reklam ve pazarlama çalışması yapılmış olur. 

 • Kısa Mesajla Dijital Pazarlama

MMS ve SMS kullanılarak yapılan dijital pazarlamalar, e-posta reklamlarına kıyasla daha kısa olmaktadır. Müşterilere doğrudan ulaşan kısa mesajlar, özellikle indirim ve kampanyaları kapsamaktadır. Multimedya yani görsel veya video içeren kısa mesajlar da nadir olarak tercih edilmektedir. 

 • Video ile Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama kanalları arasında en çok rağbet gören ve özellikle ücretli reklamlarla her yerden müşterilerin karşısına çıkan video dijital pazarlama kanalı, çok sayıda kullanıcıya ulaşmaktadır. YouTube verilerine göre her ay 2 milyardan fazla kullanıcı video izlemek için YouTube’ye girmektedir. Kullanıcıların yarısından fazlasının satın alma kararı reklam videolarıyla şekillenmektedir.

 • Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama

Türkiye nüfusunun %50’den fazlasının aktif olarak interneti kullanıldığı bilinmektedir. Her gün yenileri çıkan sosyal medya uygulamalarının sayısı da aktif internet kullanıcısıyla eşdeğer olarak artmaktadır. Dijital dünyada faaliyet gösteren çoğu işletme sosyal medya üzerinden reklam vererek, pazarlama çalışmalarını bu kanal aracılığıyla ilerlettiği gözlemlenmektedir. Hem maliyetinin hem de olumlu geri dönütlerinin oldukça yüksek olduğu sosyal medya ile dijital pazarlama çalışmalarının devamlı değişmesi ve güncellenmesi, sayısız sosyal medya platformunun ortaya çıkmasıyla birlikte etkilenmektedir. 

Dijital Pazarlamada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Statista’nın analizleri doğrultusunda 2022 yılı itibariyle dünya çapında en popüler sosyal medya platformu Facebook’tur. Facebook’u takip eden diğer sosyal medya platformları ise YouTube ve Instagram’dır. Sayıları 2 milyonu aşmış kullanıcıları bulunan bu sosyal ağlar, aynı zamanda dijital pazarlamada en çok reklam alan ve pazarlama kanalı olarak kullanılan ağlardır. Sosyal medya platformlarının etkili bir şekilde yönetimi hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. (buraya sosyal medya yönetimi içeriğinin linki eklensin)

Dijital Pazarlamanın Çalışma Prensibi

Dijital pazarlama çalışmaları için farklı yaklaşımlar ve yöntemler geliştirilmeye devam etmektedir. Dijital pazarlama etkinliklerine başlamadan önce pazarlama hedeflerini tanımlamak, hedef müşteri kitlesini belirlemek, iş modeline uygun pazarlama kanalını seçmek, pazarlama içeriğini oluşturmak ve önemli metrikleri analiz etmek gerekmektedir. 

Dijital pazarlama kanallarının etkin bir şekilde kullanılması, uzman kişiler tarafından yönetilmesi, doğru reklam çalışmalarına bütçe ayrılması ve hedeflere uygun pazarlama çalışmalarının uygulanması kesin olarak kar getiren ve satış rakamlarını artıran yöntemlerdir.  

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Google’ın araştırmaları dijital pazarlamayla ilgili şu avantajlardan bahsetmektedir:

 • Web sitelerinin organik arama sonuçlarında görünürlüğünü artırır, 
 • Dijital pazarlama yüz yüze pazarlama gibi doğrudan pazarlama kanallarına kıyasla daha az bütçe gerektirir,
 • Pazarlamaya dahil edilecek müşteri kitlesi tespit ve kontrol edilebilir ve buna uygun filtreler uygulanabilir,
 • Pazarlama çalışmalarını belirli ölçülerde ilerletmek ve ücretli reklamlar ile arama motorlarında üst sıralarda yer almak kolaylaşır. 

Ferhat AKYÜZ

Mesajınızı bırakınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir